Hlasitá televize od sousedů, a nebo přímo z našeho obýváku. Jde o častý problém domácností seniorů. Opravdu nahlas puštěná televize dokáže tyranizovat každého, kdo lépe slyší. Řešení je přitom poměrně snadné a není ani drahé. Uvedený návod byl mnohokrát vyzkoušen v praxi.
Když Vám nevadí dráty od televize ke křeslu (levnější varianta)
- Změříme si vzdálenost od televize ke křeslu nebo gauči, odkud ji sledujeme.
- Zajdeme do obchodu a koupíme: rozdvojku na sluchátka a dvoje sluchátka s ovládáním hlasitosti přímo na kabelu.
Pokud nemají sluchátka s dost dlouhým kabelem, přidáme ještě prodlužovačku kabelu ke sluchátkům. Rozdvojka stojí necelou stokorunu prodlužovačka přibližně stejně, sluchátka se pohybují v cenovém rozpětí od stokoruny do několika tisíc korun. Vybíráme taková sluchátka, která budou konkrétní osobě na hlavě dobře sedět, nebudou nikde tlačit. Doporučujeme vyzkoušet přímo v prodejně, ne každému sedí každý typ. Ukázky vyzkoušených zařízení najdete v obrazové galerii dole u návodu. - Někde vzadu na televizi najdeme kulatý výstup na sluchátka (3,5mm).
- Zastrčíme rozdvojku, do rozdvojky prodlužovačku, do prodlužovačky sluchátka.
- Při zapojení rozdvojky se reproduktory v televizi vypnou.
- Nasadíme si sluchátka vyladíme si hlasitost na svou úroveň. Pozor, u většiny sluchátek lze hlasitost pouze snižovat, takže bude možná potřeba na televizi zvýšit hlasitost na maximum a pak ji u jednotlivých sluchátek snížit tak, aby vyhovovala.
Když chcete přenášet zvuk bezdrátově (trochu dražší, ale výrazně pohodlnější varianta)
Využijeme rozšířené radiofrekvenční technologie. Výhodou je, že se sluchátky budeme moci chodit i mimo místnost, do vzdálenosti cca 10 - 12 m zvuk stále uslyšíme. Ve své hlasitosti. Aniž bychom rušili okolí.
- Zajdeme do obchodu a koupíme: rozdvojku na sluchátka, a dvoje bluetooth sluchátka s nabíjecí stanicí, která nám dovolí je zapojit do sluchátkového výstupu, postará se o pohodlné dobíjení a také nás donutí ukládat sluchátka na jedno stálé místo. Ukázky vyzkoušených zařízení najdete v obrazové galerii dole u návodu.
Rozdvojka stojí necelou stokorunu, sluchátka se pohybují v cenovém rozpětí od patnácti set korun do několika tisíc korun. Vybíráme taková sluchátka, která budou konkrétní osobě na hlavě dobře sedět, nebudou nikde tlačit. Doporučujeme vyzkoušet přímo v prodejně, ne každému sedí každý typ. - Někde vzadu na televizi najdeme výstup na sluchátka (3,5mm).
- Zastrčíme rozdvojku, do rozdvojky nabíjecí stanici na sluchátka.
- Při zapojení rozdvojky se reproduktory v televizi vypnou.
- Zapneme sluchátka. Hlasitost pro každá sluchátka se upravuje přímo na sluchátkách. Každý si nastaví svou požadovanou úroveň.
Když máte televizi bez sluchátkového výstupu
Pozor, řada televizí - nejen těch starších, ale ani těch nejnovějších - sluchátkový výstup nemá. Mluvíme o renomovaných a ne právě levných značkách. Výrobci na žádost o radu reagují vlažně nebo nereagují nijak. Řešením je "Digital to Analog Audio Converter" - černá krabička, kterou si zvládnete objednat třeba na Amazonu, nebo z Číny. Jeden z vyzkoušených najdete v obrazové galerii u návodu. U Converteru jsou 2 kabely: optický a USB. Optický se dá do optického výstupu televizoru, USB do napájecího výstupu televizoru. Za provozu svítí červená dioda. Do sluchátkového výstupu na Convertoru se zapnou sluchátka. Funguje to skvěle. Cena convertoru se pohybuje kolem tří set korun.
Proč nestačí obyčejná Bluetooth sluchátka?
Pokud jste sami a Vaše televize s technologií Bluetooth pracuje, pak stačí!
Starší televizory bohužel většinou s technologií Bluetooth nepracují a ty nové jsou schopné spojit se pouze s jedněmi sluchátky.
Hodí se i na dovolenou
Sluchátkový systém není složitý na instalaci ani používání, zabere minimum místa a jeho použití je natolik univerzální, že si ho můžete vzít s sebou i na dovolenou. Pokud budete chtít raději poslouchat hudbu z mobilu nebo tabletu než sledovat televizi, prostě rozdvojku zapojíte do něj.