Pobytová služba je poskytována osobám od 65 let věku, které mají sníženou soběstačnost z důvodu věku, které z tohoto důvodu potřebují pravidelnou pomoc jiné fyzické osoby při úkonech péče o vlastní osobu převážnou část dne a jejich potřeby nelze zajistit prostřednictvím terénní pečovatelské služby nebo rodiny.
Ubytování a prostředí
Domov se nachází v okrajové, klidné části Havířova – Šumbarku vedle centra služeb Tenas, v proluce mezi sídlištěm a rodinnými domky. Místní dostupnost je zajištěna blízkostí autobusové zastávky. Domov je členěn do dvou navzájem propojených budov ve tvaru písmene „U“. Tyto čtyřpatrové budovy jsou rozděleny na trakt „A“ a trakt „C“.
Kapacita domova činí 184 uživatelů. 34 jednolůžkových s vlastním sociálním zařízením a kuchyňským koutem, 150 jednolůžkových pokojů se společným sociálním zařízením a kuchyňským koutem, vždy pro 2 uživatele na jednu obytnou jednotku.
Všechny pokoje disponují vlastním sociálním zařízením (WC, sprcha) a kuchyňským koutem.
Uživatelé v domově mohou využívat rovněž společnou jídelnu, knihovnu, vestibul s telefonním automatem, relaxační místnost Světlušku, centrální prádelnu, dílnu pro volnočasové aktivity, rehabilitace, terasy na jednotlivých patrech, rozlehlou zahradu s příjemným venkovním posezením v přední i zadní části domova. V domově je rovněž provozován bufet, soukromé pedikérské, kadeřnické a masérské služby za úhradu.
Stravování
Domov zajišťuje uživatelům poskytování celodenní stravy v rozsahu tří hlavních jídel denně (racionální strava), případně ještě druhé večeře (diabetická strava).
Zdravotní a ošetřovatelská péče
Smluvní ošetřující lékař je k dispozici v domově 2x týdně (pondělí, středa).
Přímou obslužnou péči provádí pracovníci v sociálních službách. Ošetřovatelskou péči a provádění zdravotních výkonů zajišťují všeobecné sestry. Rehabilitační péči zajišťuje fyzioterapeutka, nutriční péči zajišťuje nutriční terapeutka a ergoterapeutka pomáhá uživatelům s dosažením pracovní a každodenní soběstačnosti.
Rehabilitace je zaměřena na nácvik soběstačnosti, prevenci komplikací z nedostatku pohybu a celkovou aktivizaci uživatelů. U uživatelů po mozkové příhodě, po úrazových stavech je prováděna vhodná rehabilitace vedoucí k obnovení hybnosti, k celkovému zlepšení zdravotního stavu a především k potlačení imobilizačního syndromu.
Bazální stimulace je standardní součástí péče.
Aktivizace, vzdělávání
Kondiční cvičení, trénování paměti, individuální činnosti, volnočasové aktivity v kreativní dílně – práce s různými materiály (keramická hlína, papír), výtvarné práce, sportovní aktivity – procházky, výlety, kuželky, boccia, šipky, zdravotní a relaxační cvičení, vzdělávací aktivity – přednášky, besedy, společenské hry, vaření, pečení v hobby kuchyňce, canisterapie, duchovní bohoslužby apod.
Tip
V sekci Návody najdete srozumitelná vysvětlení systému plateb v pobytových zařízeních, způsobu práce a financování zdravotní péče v domácím prostředí (domácí péče - terénní ošetřovatelské služby) a příspěvku na pečovatele pro seniory pro využití terénních pečovatelských služeb nebo odlehčovacích služeb. Článek o tom, jak fungují půjčovny kompenzačních pomůcek doplňuje ještě seznam nejčastěji používaných kompenzačních pomůcek.