Ubytování a prostředí
3 budovy DPS Křižíkova 35/46 a 290/48 a 167/50 stojí vedle sebe v tomto pořadí.
Obyvatelé DPS žijí v samostatných bytech, ke kterým mají uzavřenou nájemní smlouvu. Jedná se o garsoniéry (někde dvougarsoniéry) s vlastním sociálním zařízením, které si zařizují vlastním nábytkem. V DPS je sociální zázemí sestávající z jídelny, společenské místnosti, střediska osobní hygieny, ordinace lékaře, někde i tělocvičny a prádelny. Dále jsou zde kanceláře sociální pracovnice a pečovatelek.
Další informace
Hlavním zdrojem příjmu nájemníka musí být starobní důchod nebo jiný zdroj příjmu sociálního charakteru, postačující k úhradě předpokládaného nájemného a služeb a současně i k úhradě základních životních potřeb žadatele. V případě užívání bytu dvojicí platí shora uvedená pravidla minimálně pro jednoho z nich.
Kromě nájemní smlouvy mohou klienti uzavřít i smlouvu o poskytování dalších služeb, které se však hradí zvlášť. Jde o pomoc při osobní hygieně, domácích pracích, o doprovod k lékaři či na úřady, systém tísňového volání či zajištění stravování a nákupu.
V domě je 27 bytů. Byty v DPS mají charakter bytů zvláštního určení a slouží výhradně k bydlení a pomoci klientům pečovatelské služby.
Popis služeb Pouze pro klienty z Prahy 8, čekací doba asi 2 roky. Klub důchodců.
Dům je ve vlastnictví Městské části Praha 8, jejíž Rada Městské části rozhoduje o obsazení bytů. Podklady k rozhodnutí připravuje a následnou pečovatelskou službu v Domě provozuje příspěvková organizace Sociální a ošetřovatelské služby Praha 8.
Žadatel vyplní žádost, nechá potvrdit svým lékařem a předloží SOS písemné zdůvodnění žádosti. Sociální pracovnice SOS Praha 8 ho navštíví v jeho bytě a provede sociální šetření. Všechny dokumenty jsou postoupeny k projednání poradní komisi OZS ÚMČ Praha 8, která žádost posoudí a rozhodne o zařazení (či nezařazení) žadatele do seznamu čekatelů. Žádosti jsou pak uloženy u vedoucí sociální pracovnice SOS, která odpovídá za přidělování bytů.
Tip
V sekci Návody najdete srozumitelná vysvětlení systému plateb v pobytových zařízeních, způsobu práce a financování zdravotní péče v domácím prostředí (domácí péče - terénní ošetřovatelské služby) a příspěvku na pečovatele pro seniory pro využití terénních pečovatelských služeb nebo odlehčovacích služeb. Článek o tom, jak fungují půjčovny kompenzačních pomůcek doplňuje ještě seznam nejčastěji používaných kompenzačních pomůcek.